Jajka czy albumina ?

Nieodzownym składnikiem przy wyrobie kulek proteinowych są jaja lub ich sproszkowane produkty. W tym artykule chciałbym omówić aspekty używania oraz korzyści płynące ze stosowania jaj i albuminy. Ze świeżych jaj oprócz białka i albuminy otrzymuje się jeszcze jajka w proszku i wyizolowane żółtko w proszku. Jajka w proszku można również użyć w zastępstwie świeżych jaj, jednak mimo niższej ceny w porównaniu z albuminą kalkulacja ekonomiczna będzie podobna, ponieważ ich dozowanie jest większe. Natomiast żółtko w proszku nie nadaje się do bezpośredniego zastępowania jaj, może z kolei posłużyć jako wartościowy komponent mix-ów, podobnie jak proszek jajeczny, czy piekarniczy.

10 jaj = 25 gram albuminy

kmjgxntawmdgsnje5otkwf10jaj___25gram_albuminy

Suszone skorupki jaj

kmjgxntawmdgsnje5otkwfskorupki_jaj

Żółtko jaja, jaja w proszku, proszek jajeczny

kmjgxntawmdgsnje5otkwfzoltko_jaja__jaja_w_proszku__proszek_jajeczny

Albumina wysokożelująca

kmjgxntawmdgsnje5otkwfalbumina

Świeże jaja stanowią już gotową masę płynną, natomiast albumina wymaga rozrobienia najlepiej z wodą. Wyjściowa proporcja na 1kg suchego mix-u to 600ml płynu (woda, aromat, barwnik, konserwant itp.) na 25-40 gram albuminy. Osoby które będą miały problem z odpowiednim przygotowaniem i rozpuszczeniem albuminy w wodzie mogą zmieszać ją wcześniej z mixem lub ująć jako jeden ze składników w fazie tworzenia przepisu na kulki proteinowe dozując w granicach 3-5 % regulując twardość ,,boilies”.Używając albuminy do wyrobu kulek proteinowych mamy możliwość dokładniejszego zachowania proporcji między sypką mieszanką, a płynnymi składnikami. Aby otrzymać powtarzalne proporcje w przypadku używania świeżych jaj najlepiej wbijać je do naczynia z podziałką w ml lub korzystać z klasyfikacji wielkości jaj, która przedstawia się następująco: XL – bardzo duże, o masie od 73 g, L – duże, o masie od 63 g do poniżej 73 g (wartość śr. 68 g), M – średnie, o masie od 53 g do poniżej 63 g (wartość śr. 58 g), S – małe, o masie poniżej 53 g. W bilansowaniu wartości odżywczych gotowych kulek nie zapomnijmy też, że dodatek jaj zwiększy w nich zawartość białka i tłuszczu po około 5 %. Warto nadmienić, że białka jaja kurzego charakteryzują się wysoką strawnością.

Porównanie wartości odżywczych

Świeże jaja

Albumina Jaja w proszku

Żółtko w proszku

Zawartość wody – 74,8%

Białko – 12,5%

Tłuszcz – 10,0%

Zawartość wody – 8%
Białko – 83,5%
Tłuszcz – 0,2%

Zawartość wody – 5%
Białko – 44%
Tłuszcz – 39%

Zawartość wody – 4%
Białko – 33%
Tłuszcz – 58%

Jaja są stosowane głównie w domowej kuchni karpiarza, natomiast albuminę używają przede wszystkim firmy. Biorąc pod uwagę względy finansowe, to zależą one od możliwości zakupu poszczególnych produktów. Kupując na bazarach stłuczki jaj możemy obniżyć ich koszty, które mogą być porównywalne z ceną albuminy. Dlatego też aspekt finansowy i walory użytkowe wynikające z używania jaj i albuminy pozostawiam do indywidualnego rozpatrzenia.

Wskaźniki zamienne proszków
Albumina – 1 kg albuminy = 256 szt. białek jaj (dla jaj o średniej wadze 53 g)
Jaja w proszku – 1 kg jaj w proszku = 74 szt. jaj (dla jaj o średniej wadze 53 g)
Żółtko w proszku – 1 kg żółtka w proszku = 105 szt. żółtek jaj (dla jaj o średniej wadze 53 g)

Albumina w porównaniu z jajami jest wielozadaniowym składnikiem: wiąże, utwardza i klei. Ponad to czas suszenia kulek proteinowych zrobionych z albuminą jest krótszy, dłużej też zachowują one świeżość w przypadku zastosowania konserwantu. Możemy zakupić albuminę wysokopienistą lub wysokożelującą, do wyrobu kulek bardziej nadaje się oczywiście ta druga. Z kolei atutem świeżych jaj jest to, że nie są przetworzonym dodatkiem i można ich używać razem z pokruszonymi skorupkami. Zarówno jeden, jak i drugi składnik ma swoje plusy i minusy. Osobiście nie jestem zwolennikiem używania ani wyłącznie świeżych jaj, jak również samej albuminy i stosuję oba te składniki. Albuminy używam zawsze przy wyrobie większych partii kulek zanętowych, natomiast jaja stosuję robiąc przynętówki. Najważniejsze jest to, aby każdy z nas wybrał dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie, dzięki któremu będzie mógł sprawnie i szybko robić swoje ,,boilies”.

Autor: Marcin Krajewski