Bird Food

Pokarmy dla ptaków to grupa składników, które używane są do wyrobu praktycznie każdego rodzaju kulek proteinowych. Łatwa dostępność i zróżnicowana cena oraz szeroki wybór daje nam wiele możliwości ich zastosowania. Najbardziej popularnymi i zarazem ekonomicznymi pokarmami dla ptaków są całe lub zmielone ziarna. Gotowe mieszanki możemy nabyć w każdym sklepie zoologicznym lub na bazarach czy giełdach rolnych. Najdrobniejsze ziarna dodajemy do mix’u w całości, natomiast grubsze musimy wcześniej zmielić. Warto wiedzieć, że ziarna podobnie jak inne komponenty mają różne wartości odżywcze. Do ziaren tłustych należą m.in. konopie, murzynek, siemię lniane, rzepak, mak, słonecznik, sezam, z kolei ziarna białkowe to głównie rośliny strączkowe takie jak soja czy łubin, do grupy ziaren węglowodanowych zaliczamy natomiast pszenicę, kukurydzę i proso. Znając wartości odżywcze poszczególnych ziaren możemy we własnym zakresie stworzyć interesującą nas mieszankę w zależności od pory roku np. przewaga ziaren białkowych na wiosnę, węglowodanowych na lato i tłustych na jesienne połowy. Jeśli chodzi o dozowanie, to całe ziarna stosujemy na poziomie 5-10 %, natomiast mielone 10-20 %. Gdy chcemy połączyć oba rodzaje w jednej mieszance np. typu Bird Food, wtedy zawartość całych ziaren powinna wynieść 5 % i mielonych 10 %.

Gruba mieszanka ziaren dla ptaków przed dodaniem do mixu wymaga zmielenia

geqg

Drobne ziarna dodajemy do mixu w całości, makuch rzepakowy to świetny składnik do każdego rodzaju kulek proteinowych

qwcc

Opisując ziarna musimy wspomnieć również o tanim i jednocześnie bardzo pożądanym w każdej mieszance składniku jakim są makuchy, które powstają jako produkt uboczny przy produkcji oleju. Najbardziej popularny makuch to rzepakowy, słonecznikowy i konopny. Makuchy dzięki drobnej frakcji tworzą luźniejszą strukturę ciasta i ułatwiają uwalnianie się aromatów oraz substancji wabiących zawartych w kulkach. Dozowanie makuchów może wahać się od 5 % do nawet 25 %. Oprócz ziaren i makuchów do produkcji kulek proteinowych zostały również adoptowane bardziej specjalistyczne pokarmy dla ptaków produkowane na bazie suszonych jaj, biszkoptów, miodu, z dodatkiem insektów, owoców i przypraw. Najbardziej znane produkty z tej grupy to Robin Red, PTX czy Nectarblend. Są one bardzo atrakcyjne dla karpi zarówno pod względem zapachu jak i smaku. Wręcz legendarną sławą i największym uznaniem cieszy się Robin Red produkowany przez angielską firmę Haith’s. Oryginalny produkt posiada paprykowy zapach, zawiera dodatek unikalnego czerwonego barwnika Carophyl Red i nie jest wcale pikantny, jak często opisuje się. Robin Red jest bardzo uniwersalny, można stosować go z każdym rodzajem mieszanki na poziomie 5-10 %. Inne suche lub wilgotne pokarmy jajeczne najlepiej jest dodawać do słodkich i owocowych mix’ów w granicach 10-20 %.

Pokarmy jajeczne z dodatkiem biszkoptów, miodu i ziaren murzynka czerwony i żółty

42dn

Pokarm dla ptaków z insektami, mieszanka owocowa w środku i legendarny Robin Red

9al7

Do grupy pokarmów dla ptaków zaliczyłbym również orzechy. Niewielu karpiarzy używa do wyrobu kulek proteinowych mączek orzechowych, a karpie i amury naprawdę je uwielbiają. Kulki zrobione z dodatkiem tego typu mączek są bogate zarówno w białko jak i tłuszcz oraz w przypadku orzechów tygrysich również w węglowodany. Pamiętam, jak w latach 90-tych gdy nie można było nigdzie kupić mączki orzechowej, zmieliłem fistaszki razem ze skorupkami i po raz pierwszy doświadczyłem niezwykłej skuteczności orzechów. Mączki orzechowe ponadto wpływają na strukturę kulki, nadają jej orzechową nutę zapachową oraz smak. Szczerze polecam wypróbowanie szczególnie mączki arachidowej, która na „przełowionych” łowiskach może dać naprawdę świetne efekty, gdzie standardowe kulki słodko-owocowe czy na bazie mączek rybnych nie dają już satysfakcjonujących wyników. Mączki orzechowe możemy uwzględniać praktycznie w każdej mieszance nawet rybnej na poziomie 5 %, standardowe dozowanie w innych mixach to 10 %, natomiast 15-20 % w typowo orzechowych.

Mączka arachidowa lub zmielone fistaszki to niedoceniany przysmak karpi i amurów

vf6x

Pełnołuski wielbiciel pokarmu dla ptaków

j84q

Nie ma chyba innej takiej grupy składników jak pokarmy dla ptaków, o których śmiało można powiedzieć, że występują w każdej recepturze na kulki proteinowe. Natomiast ich największe zalety to funkcjonalność i skuteczność w trakcie całego sezonu. Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że nie należy zapominać też o stosowaniu ziaren również jako zanęty i przynęty. Często gdy karpie nie reagują na nasze najbardziej topowe kulki, ziarna takie jak kukurydza, groch czy fasola mogą okazać się naszą ostatnią deską ratunku.

Autor: Marcin Krajewski

Artykuł można również przeczytać w dwumiesięczniku Karp Max 3/2013

frkc